Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 21:15

Aranżacja wnętrz. Jak uniknąć projektanta-amatora?



Aranżacja wnętrzSamemu często trudno jest stworzyć spójną wizję aranżacji domu czy mieszkania, niezależnie od tego czy zajmujemy się remontem czy budową nowego domu. Na szczęście może pomóc w tym profesjonalny architekt wnętrz, który doradzi w kwestii materiałów i detali, a także kompletnego pomysłu. Trzeba jednak wystrzegać się amatorów. Jak znaleźć kogoś dobrego? To nie takie trudne.

Biuro czy freelancer?

Oferta dostępna na rynku jest naprawdę szeroka. Na pewno pojawi się dylemat, czy lepiej skorzystać z usług biura projektowego, czy lepszym wyborem będzie freelancer? Obie opcje mogą być dobre. Trzeba jak zawsze zestawić ze sobą cenę i jakość proponowanej usługi. Wysokiej ceny nie należy mylić z jakością, a w dodatku może być ona zapowiedzią wysokich kosztów wcielania pomysłów w życie. Minimalizacja kosztów może jednak minimalizować też jakość. Nie ma jednak zasady mówiącej, że osoba samodzielna jest mniej profesjonalna, niż biuro czy na odwrót. W obu tych opcjach możemy trafić dobrze lub źle.

Rozsądny wybór

wybór projektanta wnętrzDo wyboru projektanta wnętrz trzeba się przyłożyć. Poszukiwania warto zacząć od Internetu, gdzie każde biuro i gdzie każdy wolny strzelec zawsze posiada swoja witrynę. W ten sposób można utrafić tego jedynego, jeśli taki istnieje. Bardzo często będziemy trafiać na różnych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, którzy mogą być dobrzy, ale nie muszą. Na różnych forach internetowych powinniśmy poszukać opinii na ich temat zanim zaczniemy rozważać możliwość podjęcia współpracy. Ważniejsza mimo wszystko będzie bezpośrednia rozmowa z usługodawcą. Można w tym czasie porównać swoje wizje lub po prostu poznać opinie architekta wnętrz. Rozmowa pozwala ustalić, czy jest to osoba kontaktowa i czy będzie się dobrze z nią współpracowało. Jest to też dobra okazja na zapoznanie się z najbardziej ambitnymi projektami naszego przyszłego wykonawcy.

Teoria i praktyka

Najważniejszą rzeczą, która będziemy rozważać na samym końcu, jest brzmienie umowy, jaką będziemy podpisywać. W teorii wszystko zawsze wygląda pięknie, ale realizacja praktyczna projektów może pozostawiać wiele do życzenia. Umowa musi zawierać dokładne wytyczne odnoszące się do sytuacji, kiedy jedna lub obie ze stron nie wywiążą się ze złożonych deklaracji. Chodzi tutaj oczywiście o kary umowne. Przy analizowaniu cen nie zapomnijmy też o możliwych zniżkach przy zakupie elementów wyposażenia i materiałów budowlanych, które dany architekt wnętrz może nam zapewnić. Nie ma się co spieszyć z wyborem wykonawcy. Zawsze trzeba przejrzeć kilka do kilkunastu ofert i odbyć co najmniej 2-3 rozmowy. W końcu efekty pracy zatrudnionej przez nas osoby lub biura będą z nami przez najbliższe lata w zasadzie cały czas, kiedy tylko przekroczymy próg własnego domu.

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.