Najnowsze wiadomości

20 lipca 2024 3:26

Belgijski design: Universo Positivo + Notre MondeJako ktoś, kto dużo podróżuje i interesuje się designem, zawsze zastanawiam się, czy istnieje design charakterystyczny dla danego kraju. Wiesz, jak typowy niemiecki design, francuski design, włoski design. Czasami wydaje nam się, że mamy pewne wyobrażenie o estetyce wzornictwa danego kraju, ale tak jak w przypadku wielu innych aspektów współczesnego życia, granice się zatarły. W świecie pełnym wzajemnych powiązań i zglobalizowanym, design rzadko jest definiowany przez swoje geograficzne pochodzenie. Mimo to w połowie października wyruszyłem w podróż w poszukiwaniu designu, która zaprowadziła mnie do Antwerpii w Belgii. I kontynuowałem swoje poszukiwania: Czy istnieje szczególny belgijski design?

Wycieczka projektowa, zorganizowana przez Function + Form, zaprowadziła nas do kilku interesujących miejsc związanych z designem i sztuką w Antwerpii, naprawdę kwitnącym i tętniącym życiem mieście w belgijskim regionie Flandrii. O Ethnicraft już wspominałam. Dziś chcę Wam przedstawić dwie kolejne ciekawe belgijskie marki designerskie: Universo Positivo i Notre Monde. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm belgijskim markom designerskim!

Universo Positivo to młoda marka designerska skupiająca się na mistrzowsko wykonanych przedmiotach domowego użytku, które będą trwałe i wtopią się w codzienne życie ich użytkowników. Marka powstała jako swoisty spin off Ethnicraft i została zainicjowana przez duet projektantów Jan i Lara, którzy zaprezentowali swoją pierwszą kolekcję jeszcze w 2013 roku. W portfolio produktów znajdują się meble, oświetlenie i akcesoria. Dominującymi materiałami wykorzystywanymi w produktach są drewno i stal, które nadają im ponadczasową i naturalną estetykę. Co więcej, produkty Universo Positivo mają w sobie skandynawski urok. A jednak jest w nich coś z zabawy. Może to jest właśnie DNA belgijskiego designu? Ponadczasowy, naturalny, z zabawnym akcentem? Być może.

Notre Monde to kolejna ciekawa marka belgijskiego designu. Ich tace, lustra i stoliki łączą w sobie luksus i funkcjonalność. W Notre Monde każdy element jest jedyny w swoim rodzaju. Wyrafinowane projekty są marzycielskie, eteryczne, czasem odważne, a czasem subtelne. Niektóre elementy przypominają nieosiągalne piękno księżyca, inne przywołują tradycyjne wzory obcych kultur. Niektóre stoliki akcentujące wyglądają jak dzieła sztuki - spójrz na asortyment stolików kawowych Blue Mist Organic! Każdy element jest wykonywany ręcznie w ich pracowni przy użyciu tradycyjnych technik. To nadaje każdemu przedmiotowi charakterystyczną jakość.

W przypadku dwóch marek, takich jak Universo Positivo i Notre Monde, prawie niemożliwe jest sprowadzenie ich do jednego konkretnego podejścia do belgijskiego wzornictwa. Zamiast tego można odnieść wrażenie, że wzornictwo tego kraju jest tak różnorodne, jak sam kraj - międzynarodowe, mieszane przez kultury i języki. Może to jest właśnie znak rozpoznawczy Belgii jako kraju w ogóle, a także z perspektywy designu: dobra mieszanka wpływów, której efektem jest ponadczasowy design, stworzony po to, by trwać!

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.