Najnowsze wiadomości

15 kwietnia 2024 16:29

Hiszpański design: BD Barcelona DesignGdzie przebiega granica między sztuką a designem? A co, jeśli mebel jest tak niezwykły, że wywyższa się z prozaicznego użycia jako zwykły przedmiot użytkowy? Takie pytanie zadawałam sobie wędrując po showroomie BD Barcelona Design w katalońskiej metropolii. W ramach naszej wycieczki blogerów #SunnyDesignDays po Hiszpanii, zatrzymaliśmy się w BD Barcelona Design i doświadczyliśmy wizualnej podróży od funkcjonalnych mebli zewnętrznych do obiektów kolekcjonerskich.

Spacerując po dużym i inspirującym showroomie BD Barcelona Design, szybko zauważysz, że spotkasz tam projekty najlepszych projektantów o międzynarodowej sławie. Nazwiska takie jak Jaime Hayon, Oscar Tusquets, Ettore Sottsass, Konstantin Grcic czy Cristian Zuzunaga - by wymienić tylko kilku. A kiedy zagłębimy się nieco bardziej w showroom, ujrzymy przestrzeń, która wygląda jak szalona zaduma Salvadora Dalí. Ale zaraz - to jest Salvador Dalí! Ten ekscentryczny malarz surrealista dzieli scenę z innym ikonicznym nazwiskiem z Katalonii: Antonim Gaudí. I tu właśnie pojawia się prawdziwa sztuka, ponieważ BD Barcelona Design posiada wyłączne prawa do produkcji i sprzedaży oryginalnych projektów obu artystów, które przyciągają wielu kolekcjonerów sztuki z całego świata.

Inne kawałki w BD Barcelona Design są bardziej komercyjne i przystępne dla masowego rynku. Bardzo podobały mi się kawałki hiszpańskiego projektanta Jaime Hayon w szczególności - jego kolekcja mebli zewnętrznych i wazonów o nazwie "Gardenias" jest idealnym partnerem dla nowego i kapryśnego Monkey Side Table wykonanego z betonu. Mam na myśli to, że wyraźnie widzę bardzo bujną i zieloną przestrzeń na zewnątrz wyposażoną w te elementy, aby uzyskać ultymatywne uczucie Urban Jungle Bloggers, prawda? Bardzo podobała mi się również jego kolekcja mebli z silnym odniesieniem do wzornictwa z połowy ubiegłego wieku - jego fotel Lounger wykonany z drewna i miękkiej skóry był niesamowicie wygodny do siedzenia.

Kolejną wizualną atrakcją były toaletki autorstwa londyńskiego studia projektowego Doshi Levien. Bawią się oni formami i kolorami, tworząc interesujące przedmioty codziennego użytku. Zabawny charakter toaletki Chandlo przypomniał mi współczesną interpretację projektów Memphis Group z lat 80-tych. Skoro mowa o Memphis Group: Jak można nie wspomnieć o słynnym dowcipnym wazonie Ettore Sottsassa? No cóż, wiecie, który mam na myśli. A ja zakochałam się w pięknych, ręcznie robionych ceramicznych wazonach Fang Vases autorstwa lokalnego artysty Xaviera Manosy - ale o nim opowiem Wam więcej na blogu w ciągu najbliższych kilku dni. Stay tuned!

BD Barcelona Design, Carrer de Ramón Turró 126, Barcelona

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.