Najnowsze wiadomości

20 lipca 2024 2:57

Jakie są korzyści z płytek wielkoformatowych?W sensie historycznym, wybierając pomiędzy rodzajami płytek dekoracyjnych, mieliście Państwo do wyboru: małe lub małe. Grecy i Rzymianie byli po prostu genialni w przypadku maleńkich płytek (pomyślmy o mozaice), ale dlaczego te dwa rozmiary były jedynymi opcjami? Do stosunkowo niedawna płytki wielkoformatowe były znane z tego, że albo były tak ciężkie, że trudno je było transportować i układać, albo były podatne na pękanie pod ciężarem. Naturalnie występujące materiały, takie jak marmur, były atrakcyjną alternatywą, ale były też drogie - tak bardzo, że nie mieściły się w przedziale cenowym większości ludzi, ale już nie. Wielkoformatowe płytki mają dziś swoje zalety.

Co to jest płytka wielkoformatowa?

Dachówka jest uważana za wielkoformatową, jeśli jedna strona jest dłuższa niż 15 cali. Od czasu wprowadzenia do świata kafelków (to rzecz), kafel wielkoformatowy zyskał na popularności i rozmiarze - niektóre z większych kafelków mogą mieć nawet 40 x 120. Nie ma wątpliwości, że większe płytki są modne, a wielu z popularnych producentów płytek wskoczył na pokład.

Chociaż prawdą jest, że duże formaty płytek pochodzą z własnych "problemy" instalacji, mimo że są one znacznie łatwiejsze do zainstalowania w tych dniach, mają one również korzyści, że nie dostaniesz od mniejszych płytek.

Korzyści z płytek wielkoformatowych

Wszechstronność

Istnieje szeroka gama kolorów, wzorów i stylów. Od kamienia po beton, od polerowanej porcelany po marmur - w dużym formacie można znaleźć prawie każdy wygląd, w tym efekt drewna. Większy wygląd, nie wspominając już o znacznie mniejszej ilości fugi, dodaje pewnej elegancji każdemu projektowi renowacyjnemu i może pomóc w powiększeniu pomieszczenia - nawet jeśli jest to tylko rzecz wizualna, a nie fizyczna. Większy format zawsze był popularnym wyborem dla płytek podłogowych, ale coraz częściej są one również wykorzystywane jako płytki ścienne.

Konserwacja i czyszczenie

Płytki wielkoformatowe pokrywają większą powierzchnię na płytkę niż ich mniejsze kuzynki. Z tego powodu jest mniej fug, co oznacza mniej czasu poświęcanego na szorowanie, aby utrzymać je w czystości. Jest też mniej miejsca na rozwój pleśni i grzybów pleśniowych (większy problem dla niektórych pomieszczeń, oczywiście, niż dla innych). Mamy do wyboru szereg środków czyszczących, a ich właściwe użycie jest kluczem do utrzymania czystości płytek - wielkoformatowych lub innych.

Smak luksusu

Dłuższe korytarze i duże pomieszczenia wokół domów zawsze były wizualną reprezentacją bogactwa i statusu właścicieli domów. Płytki wielkoformatowe pomagają zapewnić bezspoinową i ciągłą podłogę - jest to znowu mniej fugowania - oraz obramowanie płytek. Punkty te pomagają wydłużyć wizualnie wielkość powierzchni podłogi bez konieczności kompromisu w kwestii ogólnego wyglądu pomieszczenia.

Duży format jest na ogół lepszy w niektórych pomieszczeniach

Jeśli rozważa się płytki wielkoformatowe, zazwyczaj 60 x 60 cm, chociaż istnieją większe rozmiary, jak już wspomniano, to oczywiste jest, że znacznie lepiej nadają się do dużych i otwartych przestrzeni - jest to przede wszystkim dlatego, że o wiele mniej wymaga to fugowania i cięcia.

Mając powyższe na uwadze, generalnie zaleca się układanie płytek wielkoformatowych na dużych powierzchniach, takich jak jadalnie, korytarze, hole, patia... i prawie wszystkich dużych powierzchniach komercyjnych, takich jak powierzchnie handlowe. Oczywiście mniejsze płytki wielkoformatowe mogą być również idealne do pomieszczeń mokrych, w zależności od wielkości pomieszczenia.

Jedną z wad płytek wielkoformatowych jest to, że ich montaż może być bardziej czasochłonny niż płytek o bardziej "tradycyjnych" rozmiarach (30 x 30). Nie ma tu nic lepszego niż lepsza estetyka płytek wielkoformatowych, nie wspominając już o minimalnej ilości fugi, łatwości konserwacji, funkcjonalności i ogólnej atrakcyjności.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wątpliwości, że płytki wielkoformatowe są w stanie stworzyć bardziej otwartą przestrzeń w otoczeniu, w którym są układane - ze wszystkich przedstawionych powyżej powodów. Mając to na uwadze, czy można się dziwić, że większość komercyjnych, w większości bardziej luksusowych obiektów i domów korzysta z nich?

Niezależnie od tego, czy używa się ich do układania płytek ściennych, czy też, o wiele częściej, do układania podłóg, płytki wielkoformatowe są tutaj na stałe i łatwo jest zrozumieć dlaczego. Jeśli remontujesz lub przebudowujesz, dlaczego sam nie zrobisz sobie skoku?

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.