Projektowanie wnętrza w stylu prowansalskim

prowansalskie wnętrzeKolor jest kluczem do tego, by zrozumieć prowansalski dom określany mianem „mas”. Typowy „mas” zbudowany jest z jasnego wapienia i może być albo tynkowany, albo malowany. Zawsze stosowane są ciepłe barwy. Specjalny jasny barwnik, ochra, którego używa się do barwienia domów, pochodzi z kamieniołomów w Rossilion. Ciekawym zabiegiem w stylu prowansalskim jest rozjaśnianie ścian za pomocą wapna. Pozwala to uzyskać także bardzo ciekawą fakturę. Podłogi mają z kolei za zadanie ochronę przed upałem i do tego celu wykorzystuje się kamień lub rudą terakotę. Drewno jest oczywiście popularne, ale znacznie częściej można spotkać się z elementami kamiennymi.Meble w stylu prowansalskim są bardzo ciekawe. Mówi się o nich, że są przecierane. Do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim delikatne drewno owocowe lub orzechowe i w sposób bogaty stosuje się mimo wszystko dość delikatne rzeźbienia układające się w motywy kwiatów, owoców i przede wszystkim kłosów. Często maluje się je na kolory łąki, czyli na żółto, zielono i niebiesko.

wnętrze w stylu prowansalskimWarto podkreślić, że przecieranie nie jest tutaj sztucznym zabiegiem. Po prostu meble używane są przez długie lata i naturalnie się zużywają. Bardziej pozwalać można sobie z dekoracjami. Powinno ich być dużo. Możemy sięgać po kretony u żakardy, jeśli wybierzemy dla nich barwy regionalne, czyli odcienia żółci, pomarańczy, kobaltowych błękitów i zieleni. Do tego dodajemy tak samo zabarwiona ceramikę z Moustiers. Salony prowansalskie są zdecydowanie bardziej eklektyczne, przynajmniej jeśli chodzi o nagromadzone w nich sprzęty. Tak zwane Ludwiki mogą tutaj spokojnie współegzystować z klasycznymi meblami wiejskimi, w dodatku w kiepskim stanie, a przy nich będą stały jeszcze współczesne sofy z własnoręcznie wykonanymi narzutami. Jeśli będziemy chcieli przedstawić styl prowansalski w kuchni, możemy zachować białe tynkowanie jej ścian, ale warto jest pokusić się o odrobinę kamienia naturalnego. Na posadzce z kolei trzeba wybrać terakotę i pozostać przy tym wyborze. Konieczne też będą specjalne krzesła z wyplatanymi siedziskami.

Powiązane artykuły

Projektant wnętrz - polecamy!

Nie masz pomysłu na urządzenie swojego domu lub mieszkania? Nie przejmuj się, to żaden wstyd!

Aranżacja i projektowanie wnętrz swego rodzaju sztuka i nie każdy potrafi połączyć kilka styli tak by pomieszczenie świetnie się prezentowało, a przy tym było równocześnie funkcjonalne.

Zdaj się na pomoc projektanta wnętrz!

Polecamy usługi naszego partnera - firmy Your Interiors z Krakowa. Młode i uzdolnione projektantki z pewnością poradzą sobie z każdym zadaniem, a co bardzo ważne bez problemu potrafią stworzyć unikalne i funkcjonalne wnętrze nawet wtedy gdy mogą dysponować ograniczonymi środkami.

Wejdź na: www.yourinteriors.pl